Biodynamické preparáty

20.04.2016 21:18

V pátek 15.4.2016 jsme vykopávali biodynamické preparáty. Preparáty využíváme jako homeopatické pomocníky při naší péči o půdu a rostliny.
Preparáty ukládáme do země na podzim a na jaře vykopáváme. Působení těchto preparátů má velmi dobrý vliv na úrodnost půdy a dobrý zdravotní stav rostlin. V biodynamickém zemědělství je používání těchto přípravků nezbytné. Více o biodynamickém zemědělství  se dozvíte na našich stránkách v sekci biodynamické zemědělství.


Postřikové preparáty
Používají se ve formě postřiku na půdu - roháček - a na rostliny - křemenáček. 
Připravují za pomoci kravských rohů, které se ukládají do půdy.

Roháček, výchozím materiálem je čerstvý kravinec a kravské rohy. Naplněné rohy ukládáme do vykopané jámy, která je hluboká cca 40 cm. Roháček používáme po rozmíchání ve vodě jako postřik.

Křemenáček, pro jeho přípravu potřebujeme křemen, který je potřeba rozmělnit do práškovitého stavu. Získaný prášek smícháme s vodou na kaši, kterou vyplníme kravský roh. Zakopáváme do země již brzy po Velikonocích. A vyzvedáváme ho koncem září počátkem října.
Křemenáček se používá stejně jako roháček po rozmíchání ve vodě.

Kompostové preparáty
Mají významný vliv na přítomnost a aktivitu organismů v kompostu (a posléze i v půdě), např. bakterií, hub, chvostostoků a žížal. Jejich použitím se zkracuje čas potřebný pro vytvoření dobře vyzrálého kompostu.

Heřmánkový preparát zhotovujeme z květů heřmánku s pomocí kravských střev. Nasušený květ lehce zvlhčíme odvarem z celých heřmánkových rostlin a plníme jím kravské střevo. Heřmánek zakopáváme na podzim, jámu volíme stejně hlubokou jako pro roháček. Tento preparát podporuje procesy, v nichž hraje úlohu dusík.

Kopřivový preparát, kopřivu sečeme nebo trháme již v době květu. Necháme ji zavadnout a pak vložíme do jámy podobné, jakou vykopáváme pro roháček. Před vložením ji svážeme do svazku nebo ji nacpeme do bedýnky na ovoce, aby mohla být později lépe vyzvednuta. Účinky tohoto preparátu jsou mnohostranné. Reguluje v půdě obsah železa a mikroelementy. Harmonizuje a podněcuje půdní život. V kompostu mimo jiné vede ke zlepšení fermentace mrvy, k urychlení tvorby humusu a zmizení zápachu.

Pampeliškový preparát, používají se pampelišky a tkáně z útrob hovězího dobytka. Květy pampelišek trháme na jaře. Pampelišku vložíme do opony a zakopáváme do jámy. Tento preparát podporuje zakořeňovací schopnost rostlin a pozitivně ovlivňuje přijímání životně důležitých látek pro výstavbu rostlinného těla.

Preparát z dubové kůry 
Výchozí surovinou je kůra z dubu, která se v kládá do zvířecí lebky, my jsme použily hovězí. Preparát  podporuje mj. odolnost rostlin vůči rostlinným chorobám. Jeho působením jsou také potlačovány tendence k příliš bujnému růstu.

Řebříčkový preparát připravíme z květů řebříčku a pomocí močového měchýře jelena. Kompostovací preparát ze žebříčku působí jako biokatalyzátor a podporuje přeměny látek. Podněcuje zejména procesy přeměn u draslíku a síry.
 

        

Kontakt

Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.

vinokutnahora@seznam.cz

Jiřího z Poděbrad 288
284 01 Kutná Hora

+420 736 536 489+420 736 536 488

Provozní doba:
Po – Pá 10.00 – 18.00 h.
So 10.00 – 15.00 h.
Ne zavřeno

Vyhledávání

Přijímáme tyto platební karty

© 2009 Všechna práva vyhrazena. Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o.

Vytvořeno službou Webnode E-shop