Naše vinice

Naše vinice, Geologie, terroir (genius loci)

Podloží na Kutnohorsku je značně pestré a jsou zde zastoupeny geologické jednotky velmi rozdílného původu a stáří. Svrchní proterozoikum barrandienu je z nich nejstarší, je starší než 540-650 mil. let. tzn. (starší než my, o něco),Jsou v něm hlubokomořské sedimenty (jílové břidlice a droby) s polohami metavulkanitů (paleobazalty tzn. Spilitkeratofyrové formace), vesměs silně zvrásněnými a do různého stupně metamorfovanými.

 

U Všech svatých / 21 ha – jižní svah ze severu krytý zalesněným kopcem Sukov. Půda je kamenito- štěrkovitá, ve spodních částech vinice kamenito- hlinitá. Podloží je tvrdé, tvořené rulami a migmatity. Místo je velice suché s nízkým úhrnem srážek. Proudění větru je zde silné. Pěstování révy na této viniční trati má dlouhou historii a sahá do počátků pěstování révy na Kutnohorsku. Je to výjimečná lokalita, která dává nezaměnitelná vína, podobná křísnutím křemene, zaprášené cestě.

Odrůdy : Rulandské modré, Muller Thurgau, Cabernet blanc, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Svatovavřinecké, Tramín červený.

 

Pod chrámem sv. Barbory / 0,45 ha - krytý, jihovýchodní svah v samém srdci Kutné Hory. Půdu tvoří navážka. Podloží je tvrdé, skalnaté a migmatické. Proudění větru je zde slabé. Sklon svahu je 40°. První zmínka o této vinice je z roku 1623 na dobové rytině. V roce 2009 byla slavnostně zahájena obnova historického vinohradu Pod chrámem sv. Barbory a Jezuitskou kolejí v Kutné Hoře. Na plochu o rozloze 0,45 ha se vysadilo přibližně 1 800 rostlin. Vedení rýnsko-hesenské nebo na hlavu. Hlavní odrůdou je Rulandské modré, historicky typická odrůda pro Kutnohorský region. Další odrůdu tvoří starobylá odrůda Tramín bílý, lidově zvaná Brynšt, který se v České republice prakticky nevyskytuje. Další z rarit je tzv. ukázkový řad, kde si návštěvníci mohou prohlédnout méně známé odrůdy jako Ryzlink zlatý, Muškatel, Sauvignon šedý, Chrupka bílá, Chrupka červená atd., nebo různé způsoby vedení révy – včetně nejznámějšího rýnsko-hessenského nebo jednoho z nejstarších Na jařmo.

 

Nad Kapličkou / 16 ha - nádherná jižní poloha za severu krytá kopcem Kaňk, ze západu kopcem Sukov. Půdu tvoří hnědozem. Podloží tvoří vápenité pískovce druhohorního moře. Proudění větru je zde střední. Tradice pěstování révy na tomto svahu sahá do roku kolem 1150, kde révu pěstovali Cisterciáčtí mniši.

Vína z této vinice vynikají velice dobrou pitelností, příjemnou ovocností a lehkou křídovou mineralitou.

Odrůdy : Svatovavřinecké, Tramín červený, Rulandské šedé, Muller Thurgau, Chardonnay.

 

Jezuitská / 0,2 ha – poloha, která je kryta stavbou Jezuitské koleje. Proudění větru slabé. Hrozny dozrávají velice brzy. Půda je těžká jílovatá a podloží tvrdé, skalnaté, migmatické.

Odrůdy : Rulandské modré.

 

U Borku, obec Svatý Mikuláš / 6,7 ha - jihozápadní svah pod zámkem Kačina je krytý okolními lesy. Půdu tvoří 2-5cm spraš. Podloží je do hloubky 25m tvořeno říčními písky. Trať je velice suchá s nízkým prouděním větru. Sklon svahu je 10°. Na této viniční trati pěstoval révu hrabě Chotek v roce 1826.

Vína z této vinice jsjou kořenitá, mají nezaměnitelnou pepřovost.

Odrůdy : Jakubské, Solaris, Regent, Rulandské modré.

 

Na Příčce, obec Vinaře / 10,75 ha- jižní svah na krásném zvrásnění Železných hor a ze severu jr krytý lesem. Sklon svahu v průměru 22°. Půda jílovato-hlinitá. Podloží je tvořeno jíly s aktivním vápníkem. Proudění větru střední. Vedení rýnsko- hesenské. První zmínky o pěstování révy vinné na této poloze sahají do roku 1135.

Vína jsou v dochuti výrazně minerální, slaná, především Tramín je težký, minerální, kořenitý.

Odrůdy: Rulandské modré, Tramín červený, Rulandské šedé, Cabernet Cortis, Hibernal, Dornfelder

 

Nad Zámkem, obec Kuks / 0,35 ha – jižní svah v nádherné údolí řeky Labe. Sklon svahu je 35°. Půda je zde hlinito-jílovitá. Vinohrad jsme obnovili v roce 2005. Obec Kuks, je známa spíše jako perla vrcholného baroka než jako vinařská obec, ale vinařství zde má kořeny již z roku 1730. Révu zde pěstoval Hrabě Antonín Špork. Na vinici jsme vysadily tradiční burgundské odrůdy Rulandské bílé, šedé a modré a staročeskou odrůdu Tramín bílý (Brynšt)

 

Kontakt

Vinné sklepy Kutná Hora, s.r.o.

vinokutnahora@seznam.cz

Jiřího z Poděbrad 288
284 01 Kutná Hora

+420 736 536 489+420 736 536 488

Provozní doba:
Po – Pá 10.00 – 18.00 h.
So 10.00 – 15.00 h.
Ne zavřeno

Vyhledávání

Přijímáme tyto platební karty

© 2009 Všechna práva vyhrazena. Vinné sklepy Kutná Hora s.r.o.

Vytvořeno službou Webnode E-shop